Francia Elena Quiñones González

Den här omröstningen avslutades 2014-12-27 17.40.

Jag är en kvinna som studera, började vid Uppsala universitetet i höst 2013, personal- och arbetslivsvetenskap vid sociologiska institution. Men har tagit studieuppehåll tills höst 2015. Jag vill testa ett år socionomprogram vid MDH i Eskilstuna, här jag bor och ser hur det går till. Jag har flera års arbetslivserfarenhet av ekonomi och arbete med administrativa uppgifter i mitt hemland. Jag är väldigt intresserad av sociologi, psykologi, statsvetenskap och politik.

Jag nominera mig själv för att jag är intresserar att hjälpa till med att förändra den aktuella demokrati systemet vi befinner oss just nu till det bättre, det vill säga bidrag som DD medlem mitt fokus ligger på att skapat samvete om flytande demokrati och att ökar antal medlemmar eftersom så många flera vi bli så mycket inflytande demokrati kommer att bildas i verkligheten. Jag har erfarenhet av arbete med elevkåren på Komvux här i Sverige och fackligt arbete i mitt hemland, mest för att jag har ett genuin intresse för människors rättigheter och solidaritet. Jag tror stark på att människor kan påverkar sin miljö på ett positiv sätt om de vill.

Lite mer om mig själv:

Eftersom jag växte upp i Latinamerika talar jag naturligtvis flytande spanska. Svenska och engelska samt skandinavistik kurs (svenska språk och skandinaviska kultur på MDH i Västerås VT 2013) har jag studerat här i Sverige. Jag är mamma till två underbara barn, Brenda som är 11 år och en busig och kärleksfullt pojke som heter Sergio, 4 1/2 år. Jag uppfattar mig som en diplomatisk, empatisk, lugn, ordningsam person.

Jag lever ett hälsosamt liv, röker inte och konsumerar inte heller några alkoholhaltiga drycker. Jag gillar djur, själv har två katter just nu, Sonic och mumns, 6 1/2 månader. Fritiden spenderar jag helst med min familj eftersom den är det viktigaste i livet. Jag tycker även om att läsa och resa.

Omröstning Val av talespersoner
Område DD Riks
Typ Alternativ
Skapat av Peter Hjorthammar
2014-12-23 12.35
Röstberättigade146
Röster 38 (26.0%)
Direkta röster 25 (17.1%)
Plats 15 since 2014-12-26 19.58
First place 1 (0.7%)
Promoting 2 (1.4%)
Neutral 32 (21.9%)
Demoting 4 (2.7%)
Avslutning Peter Iwanek

Resultat

Plats Alternativ Delegatröster
1 Peter Iwanek
1 Per Norbäck
2 Jennifer Black Johan Palmaer Thomas Larsson 
3 Thomas Larsson
3 Lotte Johansson Magnus Gustavsson 
4 Sebastian Näslund
5 Markus Blomberg
6 Bo Wennström
7 Hedy Mahmoudi
8 Erica Johansson
9 Magnus Gustavsson
10 Anders Lönnfält
11 Joakim Sigvald
12 Christopher ”Dalle” Dahlberg
13 Francia Elena Quiñones González
14 Roxina Möller
15 Gunilla Ljungberg Werkelin
16 Hannah Backman

History

2014-12-23 12.35Lagd 13
2014-12-24 13.46Lagd 12
2014-12-24 14.12Lagd 13
2014-12-25 11.44Lagd 12
2014-12-25 11.45Lagd 13
2014-12-25 13.03Lagd 14
2014-12-25 13.07Lagd 13
2014-12-25 14.26Lagd 11
2014-12-25 15.43Lagd 12
2014-12-25 21.02Lagd 13
2014-12-25 21.28Lagd 12
2014-12-26 10.29Lagd 13
2014-12-26 19.58Lagd 15

π