Christopher ”Dalle” Dahlberg

Den här omröstningen avslutades 2015-01-01 11.33.
Hej jag kallas i den småländska folkmunnen för Dalle, är 28 år från Växjö och egenföretagare som brinner för kreativa och nytänkande lösningar. På fritiden driver jag en innebandyförening med två lag och jobbar därmed mycket med gruppsykologi.

Jag har ett brinnande intresse för kommunikation, psykologi och sociologi. Jag gillar därför att hjälpa oliktänkande att kommunicera trots skillnader i bakgrunder. 

Inom Direktdemokraterna ser jag att vi som parti så snart som möjligt måste börja dela upp arbetet, som idag samlas kring riksnivån, och aktivt börja arbeta på den lokala nivån. Kompetensen finns därute och måste samlas till en mer direkt riktad kraft där det gör skillnad. Samverkan läns- och kommunansvariga sinsemellan bör startas så fort som möjligt så alla läns- och kommunansvariga slipper uppfinna hjulet om och om igen. 

Grundmallar/arbetsdokument för ovanstående arbetsuppgifter kan man tillsammans via så kallade "öppna dokument" skapa med delad arbetsbörda. Målet bör vara att vi redan om ett par månader skall kunna ge en checklista till en kommunansvarig för "vad som krävs" för att få mandat i tex en kommun. Ju enklare det är att vara läns- eller kommunansvarig, desto mer tid finns för att motivera nya medlemmar.

Jag tycker att vi inom partiet ibland missar att alla medlemmar är här på ideell basis, något vi bör fundera över när vi skriver inlägg, bygger system och delegerar arbetsuppgifter. 

Ledorden inom Direktdemokraterna bör därmed vara enkelt, intressebaserat och ödmjukt.

Jag är mycket tacksam för nomineringen och era röster såhär långt, jag ser inga problem i att samarbeta med någon av de andra nominerade.

Bästa hälsningar
Dalle
Omröstning Val av styrelse
Område DD Riks
Typ Alternativ
Skapat av Peter Hjorthammar
2014-12-27 11.40
Röstberättigade141
Röster 54 (38.3%)
Direkta röster 41 (29.1%)
Plats 7 since 2015-01-01 10.50
First place 5 (3.5%)
Promoting 28 (19.9%)
Neutral 22 (15.6%)
Demoting 4 (2.8%)
Avslutning Jonas Liljegren

Resultat

Plats Alternativ Delegatröster
1 Jonas Liljegren
2 Per Norbäck
3 Thomas Larsson
4 Robert Wensman Thomas Larsson 
5 Mats Goldberg
6 Jennifer Black
7 Lotte Johansson
8 Magnus Gustavsson
9 Joakim Sigvald
10 Peter Iwanek
11 Markus Blomberg
12 Christopher ”Dalle” Dahlberg
13 Lennart Hedman
14 Joackim Ohlsson
15 Anders Lönnfelt Magnus Gustavsson 
16 Bo Wennström
17 Ulf Bejerstrand
18 Erika Olofsdotter
19 Hannah Backman
20 Mats Pettersson
21 Tim Olson
22 Gunnar Bech
23 Leif Ahlin
24 Torsten Lindholm
25 Johan Liljegren
26 Ludvig Jansson
27 Ola Andersson
28 Jerker Antoni
29 Zeke Tastas

History

2014-12-27 11.40Lagd 1
2014-12-27 11.45Lagd 3
2014-12-27 11.49Lagd 8
2014-12-27 11.51Lagd 7
2014-12-27 12.39Lagd 5
2014-12-27 12.44Lagd 6
2014-12-27 12.52Lagd 7
2014-12-27 12.53Lagd 4
2014-12-27 13.18Lagd 5
2014-12-27 13.44Lagd 4
2014-12-27 14.12Lagd 3
2014-12-27 16.23Lagd 4
2014-12-28 10.17Lagd 3
2014-12-28 17.20Lagd 4
2014-12-28 21.08Lagd 3
2014-12-29 11.35Lagd 4
2014-12-29 11.51Lagd 3
2014-12-29 21.09Lagd 4
2014-12-30 11.41Lagd 3
2014-12-31 09.46Lagd 4
2014-12-31 18.09Lagd 6
2015-01-01 10.50Lagd 7

π